Yağ Lekesi Nasıl Çıkar ?


Yağ Lekesi

Yağ lekeleri, günlük hayatın bir parçasıdır. Yemek yerken, cilt bakımı sırasında, evde tamir yaparken her an karşımıza çıkabilen yağ lekesi; gıda maddeleri (sıvı yağ, zeytintağ, fıstık ezmesi, sos, salça vb.), bakım malzemeleri (vazelin, bebek yağı, kozmetik ürünler vb.) ve ev veya araç tamiri sırasında kullanılan malzemeler (motor yağı, makine yağı vb.) gibi çok çeşitli şeylerden kaynaklanabilir.

Yağ Lekesi Çıkarma İşleminden Önce Uyulması Gerekenler

Yağ lekesini çıkarmanın çeşitli yolları vardır. Bu yöntemlerin etkinliği, büyük ölçüde kullanılan malzemelere bağlıdır. Bazı malzemeler lekeleri emerken, bazıları onları iter. Yağ, suyu iter. Bu nedenle yağ lekesi bulaşan kumaş, suyla ve deterjanla yıkanarak lekeden arındırılamaz.

Farklı yağ lekeleri, yağ lekesinin çıkartılması için farklı muamele gerektirirler. Aşağıdaki kuru temizleme tarihi yazısında belirtildiği gibi halı, giysi ve kumaş ürünler için dünyadaki en etkili ve güvenli yağ çözücü dolayısıyla yağ lekesi çıkarıcısı kuru temizleme solventidir.

Buradaki uygulanması kolay ve etkin yöntemleri yalnızca emin olduğunuz ve yıkanabilir kumaşlara uygulamanız gerekir. Eğer doğal elyaflı, yün, ipek, keten, süet gibi hassas kumaşlar veya astarlı giysiler söz konusuysa, yapılan işlemler kumaş dokusuna zarar verebileceği gibi rengini de açabilir.

Giysideki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar ?

Bu sayfada yer alan ve yağ lekesi çkarılır iken yararlanabileceğiniz leke çıkarma teknikleri özellikle yıkanabilir, açık renkli kumaşlar için geçerlidir. Aşağıdaki yağ lekesi nasıl çıkar tavsiyelerini uygularken özellikle yemek yağı lekesi (zeytinyağı, tereyağ, sıvı yağlar) için yağ çözücülü bulaşık sabunu veya deterjanı kullanabilirsiniz. Bulaşık deterjanlarının limon gibi özlü olanlarını daha fazla asit içerdikleri için tercih etmeyin.

Koku ve boya içermeyen bulaşık deterjanları açık renkli giysilerde yağ lekesi çıkarmak için idealdir. Koyu renkli ürünler için bulaşık deterjanı kullanmak kumaşın renklerini soldurabileceğinden dolayı risklidir. Koyu renkler için Yeşilköy Kuru Temizleme Servisi'nden destek alabilirsiniz.

Açık Renkli Giysiden Yağ Lekesi Çıkarma

    Açık renkli ve yıkanabilir ürünleri yukarıda özellikleri açıklanan ve kaliteli bir bulaşık deterjanıyla fazla bastırmadan ovun.
    Sonra giysiyi, yaklaşık 15 dakika kadar o şekilde bırakın.
    Daha sonra, kumaşı etiket talimatında belirtildiği gibi yıkayın.
    Giysiyi kurutucuya atmak yerine, havayla kendi kendine kurumaya bırakın.
    Eğer lekenin bir kısmı kalırsa işlemi tekrarlayın.
 

Bizden Haberler

Son Haberler

Yıkama HaberleriMüşteri Yorumları

Kalitemiz


Copyright © 2022 Yeşilköy Kuru Temizleme All rights reserved.

Yazılım İstanbul