Şarap Lekesi Nasıl Çıkar ?


Şarap

“İyi şarap, adam gibi içilirse çok hoş bir yoldaştır.” Shakespeare
Mısırlılar yaklaşık olarak M.Ö. 2500 yılı civarında şarap yapımında üzüm meyvesine başvurdular. Ne var ki, bildiğimiz kadarıyla ilk şaraplar Orta Doğu kaynaklıdır. Tarihçilerin tahminine göre şarap, yaklaşık olarak 4.500 yıldır özellikle bazı toplumların hayatının önemli bir parçasıdır.

Şarap Lekesi

Şarap lekesi, genellikle açık renk yüzeyler üzerine dökülen kırmızı şaraptan kaynaklanır.
Şarap döküldükten sonra gözenekli kumaşlara işler ve koyu kırmızı renk üste çıkarak büyük ve görünür bir şarap lekesi oluşturur. Kırmızı şarap lekesinin hemen emdirilmesi lekenin yayılmasını engelleyebilir. Eğer uygun şekilde ve çabuk temizlenmezse, şarap lekesi kumaşınıza veya halınıza kalıcı olarak yerleşecektir. Şarap lekeleri renk olarak, hafif sarıdan kestane rengine ve parlak kırmızıya kadar çeşitlilik gösterirler.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap lekesi nasıl çıkar konusunda uygun leke çıkarma tekniğini kullanmak, sevdiğiniz eşyalar üzerindeki şarap lekelerinin bazılarını çıkarmanızı sağlayabilir:

Giysideki Şarap Lekesi

Şarap lekesi, genellikle halı ve mobilyalar üzerinde sıkça meydana gelir. Bununla birlikte giysiler, şarap lekesi için daima bir numaralı hedeftir.

Giysilerdeki kırmızı şarap lekesinin çıkarılması için birçok yöntemden bahsedilir. Bunların bazıları kulaktan dolma yöntemlerken, bazıları da yeni ve geliştirilmiş yöntemlerdir.
Burada önemli olan konu, emin olmadığınız sürece şarap lekesi için müdahale etmemenizdir. Çünkü organik lekeler grubuna giren şarap lekesi için yapılacak olan yanlış müdahaleler lekenin yapısının değişmesine neden olarak çıkmasını imkansız hale getirebilmektedir.

Giysideki Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Aşağıdaki şarap lekesi nasıl çıkar tavsiyelerini yıkanabilen kumaşlarda uygulamadan önce, daima giysi üzerindeki bakım etiketlerine dikkat edin. Eğer sadece kuru temizleme için uygun bir giysiniz varsa veya yapılacak işlemden şüpheniz varsa, şarap lekesi üzerinde profesyonel bir çalışma gerçekleştirilmesi için Yeşilköy Kuru Temizleme’den kuru temizleme hizmeti alabilirsiniz.

    Şarap lekesi olan giysiyi ters çevirin ve sadece lekeli alanı ıslatacak şekilde soğuk suyla yıkayın.
    Sonra ağartıcı ve alkali içermeyen bir çay kaşığı deterjanla ılık suyu karıştırarak bir karışım hazırlayın.
    Bu karışımı emdirmiş olduğunuz temiz ve beyaz bir bez veya havluyla şarap lekesi olan bölgenin üzerine bastırarak lekeli alanı yavaşça silin. Bu işlemden önce; şarap lekesi olan bölümle giysinin diğer yüzü arasına temiz bir havlu koyarak lekenin arkaya geçmemesini sağlayın.
    Bakım etiketinde yazılı olan talimatlar doğrultusunda giysiyi yıkayın.
    Giysiyi kurutma makinesi kullanmadan kurumaya bırakın.
    Giysi kuruduktan sonra şarap lekesi kalırsa, beyaz kumaşlar için bakım talimatında varsa ağartıcı kullanabilirsiniz.
 

Bizden Haberler

Son Haberler

Yıkama HaberleriMüşteri Yorumları

Kalitemiz


Copyright © 2022 Yeşilköy Kuru Temizleme All rights reserved.

Yazılım İstanbul