Küf Lekesi Nasıl Çıkar ?


Küf Lekesi

Küfle mantar, havadaki sporların neden olduğu bitkisel organizmalardır. Bunlar; sıcak, nemli, karanlık ve az havalandırılan ortamlarda gelişir.

Küf oluşumunu engellemek sadece temizlik yapmakla sağlanamaz. Bunun yerine, çimlerinizdeki yabani otlar gibi küfün de kökünü kazımanız gerekir. Küf öldürücü bir dezenfektan, ürün etiketinde yazılı talimatlara uygun şekilde kullanıldığında işinize yarayabilir. Küf ve küf lekesi olan yüzeyler üzerinde kullanım süresi, bu ürünlerin etkinliğini de arttıracaktır.

Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Bütün önlemlere rağmen küf lekesi, günün birinde evde uğraşmak zorunda kalacağınız bir sorun olabilir. Ütülenmek üzere dertop ettiğiniz nemli giysiler, bodrum katlarındaki döşeme kumaşları ve kilimler, banyolardaki küvet derzi ile duş perdeleri büyük risk altındadır.

Kumaşlarda oluşan küf; selülozik maddelere, pamuğa, ketene, ipeğe ve yün elyaflarına tutunabilen canlı ve gelişen bir organizmadır. Küf, kumaş dokusunu yiyerek lifleri zayıflatabilir. Çeşitli yüzeylerde meydana gelebilecek olan küf, bir küf kokusu yaratır ve küf lekesi de kumaşların rengini açar. Bazen küf lekesi, kumaşın veya elyafın çok derinine işleyerek çürümesine ve parçalanmasına da yol açabilir. Küf, deriyi ve kağıdı da soldurur. Küf lekelerini saptar saptamaz çıkarmaya çalışın. Çünkü yerleşen küf lekelerini çıkarması çok daha zor olacaktır.

Giysideki Küf Lekesi

Bebeğinizin kirli çamaşırlarını çamaşır sepetinde ıslak bezlerle birlikte bırakırsanız, birkaç gün sonra küçük, toplu iğne başı büyüklüğündeki küf lekeleriyle karşılaşmanız hiç de sürpriz olmayacaktır. Havasız kalan, karanlık ve nemli evlerdeki gardıroplarda bulunan giysilerde de küf lekesi olması kuvvetle muhtemel bir durumdur.

Giysideki Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Buradaki tavsiyeler özellikle yıkanabilir, ağartıcı kullanılabilir ve açık renkli kumaştaki küf lekeleri için geçerlidir. Hassas ve yıkamaya müsait olmayan giysiler için Yeşilköy Kuru Temizleme’den Kuru Temizleme hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca bazı küf lekelerinin kalıcı olduğunu da gözardı etmeyin.

Açık Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

    Önce küfün giysi yüzeyinde bulunan fazla kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.
    Beyaz giysiler için, küf çıkarıcı olarak klorlu ağartıcı kullanmanız birçok durumda etkili olacaktır. Klor içermeyen ağartıcı kullanmak daha güvenlidir, ama etkisi daha azdır. Ağartıcıyı, bütün giysiye uygulamadan önce kumaşın rengini açmadığından emin olmak için daima görünmez bir bölgede (kumaşın iç kısmında, küçük bir dikiş yerinde vb.) mutlaka test edin. Ayrıca, küf lekesi olan bölgenin altına kalın bir kağut havlu veya bez koymanız küf lekesinin, giysinin lekeli olmayan yüzüne geçmesini engellemek açısından iyi olacaktır.
    Bir yemek kaşığı klorlu ağartıcıyı bir bardak suyla karıştırarak seyreltin. Hazırladığınız karışımı doğrudan küf lekesi üzerine uygulayın. Uygulamayı sprey tabancasıyla püskürterek de yapabilirsiniz.
    Küf lekesini çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavaşça ve kuvvet uygulamadan sürterek kumaştaki lekeli kısmı çok az çitileyin.
    Son olarak giysiyi talimatında belirtildiği gibi yıkayın ve tercihen açık havada kurumasını sağlayın. Kurutucunun ısısı, küf lekesi çıkmadıysa lekenin çıkarılmasını imkansız hale getirebilir.

Koyu Renkli Giysiler için Küf Lekesi Çıkarma Tavsiyeleri

Koyu renkli kumaşların renk hassasiyeti ve yalnız kuru temizleme yapılabilen kumaşlar göz önüne alındığında koyu renkli giysileriniz için Yeşilköy Kuru Temizleme profesyonel leke çıkarma işleminin yapıldığı kuru temizleme hizmeti almanız yerinde olacaktır.

Risk taşımakla birlikte aşağıda evde deneyebileceğiniz bir küf lekesi çıkarma yöntemi de açıklanmaktadır:

    Küfün kumaşta bulunan yüzeysel kısmını evin dışında (küfün evinizin içine yayılmasını engellemek amacıyla) yumuşak bir fırça yardımıyla temizleyin.
    Sonra küf lekesi olan bölgenin üzerine limon suyu dökerek küf lekesini nemlendirin.
    Küf lekesinin üzerine biraz tuz dökün ve tuzu küf lekesine yedirin.
    Daha sonra giysiyi güneşte kurumaya bırakın.
    Giysi kuruduktan sonra küf lekesi için müdahale ettiğiniz alanı durulayın.
    Son aşamada giysiyi, bakım talimatı doğrultusunda benzer renklerle yıkayın.
 

Bizden Haberler

Son Haberler

Yıkama HaberleriMüşteri Yorumları

Kalitemiz


Copyright © 2023 Yeşilköy Kuru Temizleme All rights reserved.

Yazılım İstanbul