Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar ?


Ketçap

Ketçap, insanların en sevdiği soslardan biridir. Hamburgerlere, sosisli sandviçlere, patates kızartmasına bolca ketçap katarız. Bu kadar çok ketçap tükettiğimize göre, göz açıp kapayıncaya kadar oluşan ketçap lekesi ile nasıl baş edeceğimizi de bilmemiz gerekir.

Ketçap Lekesi

Domates özlü ketçap lekesi, en yaygın lekelerden biridir ve çıkarması oldukça zordur. Ketçap lekesini çıkarmanın zorluğu, ketçabın domatesten üretiliyor olmasından ve domateslerin de doğal kırmızı boya içermesinden kaynaklanır. Bunun yanında, ketçap asidik sirke de içerir. Asidik sirke, doğal kırmızı boyanın kumaş dokularına veya halı liflerine işlemesine neden olur. Bu da, ketçap lekesi ve salça lekesi çıkarmayı zorlaştıran diğer bir etkendir.

Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

Diğer lekelerde olduğu gibi, ketçap lekesinde de hemen müdahale etmenin daha iyi sonuçlar vereceğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca, ketçap lekesi çıkarmanın yollarını araştırmadan önce, leke olan kumaştaki, halıdaki veya koltuktaki bakım etiketindeki talimatları okumanız daha bilinçli hareket etmenizi sağlayacaktır.

Aşağıdaki ketçap lekesi nasıl çıkar çözümlerinden birini uygulamak, ketçap lekesi çıkarmanızı kolaylaştırabilir.

Giysideki Ketçap Lekesi

Yediğimiz yemeklerin tadını zenginleştirmekle beraber, ketçap şişesinden fışkıran ya da yediğimiz sandviçten damlayan bir damla ketçap, en sevdiğiniz gömleğimizi ve dolayısıyla günümüzü mahvedebilir.

Eğer gömleğiniz ya da pantolonunuz ketçap lekesi olursa, lekeyi ovmaktan kaçının. Ovarak, lekeyi dağıtıp büyütebilirsiniz. Ketçap ya da diğer domates özlü lekelerde, çabucak müdahale etmekse çok önemlidir. Giysilerde uzun süre kalan kurumuş ketçap, kumaş dokusunda çıkarılması zor bir ketçap lekesi oluşturabilir. Leke çıkarmayı ne kadar ertelerseniz, ketçap lekelerini çıkarmak o kadar zor olur.

Bu yüzden, aşağıda yer alan ketçap lekesi nasıl çıkar tavsiyelerini bir an önce uygulamanızda fayda vardır. Bununla birlikte, inatçı lekelerden olan ketçap lekesi çıkarılır iken yapılacak işlemlerden emin değilseniz veya giysiniz hassas kumaşlardan üretildiyse, Yeşilköy Kuru Temizleme'den profesyonel kuru temizleme hizmeti almanız daha iyi olacaktır. Ayrıca, yalnız kuru temizleme yapılabilen giysilerin suyla temas etmemesi gerekmektedir.

Giysideki Ketçap Lekesi Nasıl Çıkar?

    Kumaştan alabildiğiniz kadar ketçap fazlasını alın. Bunun için bir kaşık ya da küt ağızlı bıçak kullanabilirsiniz. Böylece, hem kumaşa zarar vermemiş olur hem de fazla ketçabın büyük kısmını almış olursunuz.
    Ketçap fazlasını çıkarabildiğiniz kadar çıkardıktan sonra, giysiyi ketçap lekesinin başka yerlere sürünmemesine dikkat ederek ters çevirin. Lekeli bölgenin tersinden, ketçap lekesi üzerinde soğuk su akıtın. Su, ketçap lekesini kumaştan dışarı çıkmaya zorlayacaktır. Uygulama sırasında, suyun ketçap lekesi olmayan yerlere temas etmemesine özellikle dikkat edin.
    Sonra, giysisi tekrar düzüne çevirin ve leke olan kısımla giysinin diğer yüzü arasına temiz bir havlu koyarak ketçap lekesinin arka tarafa bulaşmamasını sağlayın.
    Sıradaki işlemde, direkt olarak ketçap lekeli kısmı fazla baskı uygulamadan sıvı deterjanla ovun. Ketçap lekesinin kenarlarından ortasına doğru dairesel hareketlerle hafifçe bastırarak, deterjanı lekeye yedirin ve 10 dakika kadar bekleyin. (Evinizde sıvı deterjan yoksa, bir yemek kaşığı toz deterjanı ile bir fincan ılık suyu kullanarak hazırlayacağınız karışımı da kullanabilirsiniz.)
    Daha sonra, giysinin işlem yaptığınız yerini musluk altında akar suyla güzelce durulayın.
    Ketçap lekesinin çıktığından emin olmak için, kumaşı ışığa tutun.
    Eğer ketçap lekesi kalmışsa, giysiyi talimatlara uygun olarak makinede yıkayın. Mümkünse açık havada kurumasını sağlayın. Kurutma makinesi kullanacaksanız, lekenin çıktığından emin olmanız gerekir. Lekeli giysiyi makinede kurutmak, lekenin çıkmasını zorlaştıracaktır.
 

Bizden Haberler

Son Haberler

Yıkama HaberleriMüşteri Yorumları

Kalitemiz


Copyright © 2022 Yeşilköy Kuru Temizleme All rights reserved.

Yazılım İstanbul