Kan Lekesi Nasıl Çıkar ?


Kan Lekesi

Eğer parmağınızda kağıt kesiği oluşmuş, çocuğunuzun burnu kanamış veya benzer kazalar yaşamışsanız, kan lekesini çıkarmanın ne kadar güç olduğunu öğrenmişsiniz demektir.

Dikkat edilmesi gereken husus ise kan lekesini çıkarmanın neden güç olduğudur: Kanın içinde önemli miktarda demir vardır. Paslı, eski bir metali düşünecek olursanız, bunun kumaşlarınızı nasıl kolayca lekeleyebildiğini takdir edersiniz. Benzer şekilde kanın kurumasına izin verirseniz; kan, halınıza, giysilerinize veya başka eşyalara tutunarak bütünleşecek olduğundan sonrasında kanın tamamen çıkarılması da çok güçleşecektir.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar ?

Giysilerinize veya halınıza kan damladığında, neredeyse hemen kan lekesi yerleşmeye başlayacaktır. Kurumuş kan lekesi daha inatçı hale geleceğinden dolayı kanın kurumaması için hızlı hareket etmeniz gerekir.

Bu noktada aşağıda detaylı olarak anlatılan tavsiyeler size yardımcı olabilir. Bununla beraber hassas ve suyla temas etmemesi gereken kumaşlar için Yeşilköy Kuru Temizleme Servisi’nden, birden çok elyaf çeşidi içeren narin halılardaki kan lekeleri için Yeşilköy Kuru Temizleme Halı Yıkama Servisi’nden hizmet alabilirsiniz.

Giysilerinizde, halılarınızda ve evinizin çeşitli yüzeylerinde kan lekesinin çıkarılmasına yönelik evde deneyebileceğiniz bazı yöntemler:

Giysideki Kan Lekesi

Giysiler çok farklı şekilde lekelenebilirler; çıkarması en güç olanlardan biri ise kan lekesidir. Bir kan lekesine daha ıslakken müdahale etmeniz en önemlisidir. Kanın bir giysi veya kumaş üzerinde kuruması durumunda, kan lekesini kumaştan çıkarmak birkaç aşama gerektirir.

Buradaki kan lekesi çıkarma tavsiyeleri, talimatında yalnızca yıkanabilir işareti olan giysiler için geçerlidir. Hassas kumaşlardan üretilmiş olan ve yalnız kuru temizleme yapılabilen giysiler ve tekstil ürünleri için Yeşilköy Kuru Temizleme 'den ön leke çıkarma işleminin yapıldığı kuru temizleme hizmeti alabilirsiniz.

Giysideki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

    Her türlü leke çıkarma yönteminde olduğu gibi, kan lekesi çıkarılmaya çalışırken de önce küçük ve görünmeyen bir nokta üzerinde deneme yapmanız uygulama sırasında giysinizin renginin veya kumaşının zarar görmeyeceğinden emin olmanızı sağlayacaktır.
    Kumaştaki kan sıvısı yoğunsa öncelikle biraz su eklediğiniz beyaz ve temiz bir kuru bez veya kağıt havluya kanı emdirin (Sıcak su, kanın kalıcı olarak yerleşmesine ve lekenin oturmasına neden olacağından her zaman soğuk su kullanın.).
    Kanın yoğunluğuna göre bez veya kağıt havluyu değiştirerek yukarıdaki işlemi tekrarlayın. İşlem sırasında kan lekesinin dışından yoğun bulunduğu merkezine doğru çalışarak lekenin yayılmasını engelleyin.
    Sonra kan lekesi olan giysiyi soğuk suyun içine daldırın ve lekeli kumaşın 10 dakika kadar soğuk suyun içinde durmasını sağlayın.
    Daha sonra giysiyi sudan çıkararak kan lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin.
    Kan lekesi çıkmadıysa lekeyi çıkarmak için giysinin iki yanını birbirine yavaşça ve dikkatlice sürterek giysiyi soğuk suda çitileyin. Bu işlemin etkisini arttırmak için suya, ağartıcı ve alkali içermeyen deterjan ekleyerek işlemi tekrarlayabilirsiniz.
    Giysi kuruduğunda kan lekesinin belli olup olmadığını anlamak için havayla kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer kumaşı kurutucuya koyarsanız ve leke tamamen çıkmazsa, ısı nedeniyle kan lekesi iyice yerleşecek ve lekenin çıkarılması imkansız hale gelecektir.
    Kan lekesi çıktığında, giysiyi bakım etiketi üzerindeki tavsiyeleri izleyerek soğuk suyla çamaşır makinesinde yıkayın.

Yapılan uygulamalar, kan lekesi için etkili olmaz veya kan lekesi tamamen çıkmazsa Yeşilköy Kuru Temizleme Servisi'nden hizmet alabilirsiniz.

Bizden Haberler

Son Haberler

Yıkama HaberleriMüşteri Yorumları

Kalitemiz


Copyright © 2022 Yeşilköy Kuru Temizleme All rights reserved.

Yazılım İstanbul