Perde Temizleme


Stor Perde ve Zebra Perde Temizliği Nasıl Yapılır ?

Stor perde ve zebra perde kullananların en çok merak ettikleri, hatta alırken ilk önce sordukları soru budur. Stor perde ve zebra perde nasıl temizlenir?

Daha almadan, kullanmadan, rahatlığını yaşamadan kirlendiğinde ne yapacaklarını bilmek isterler. Çünkü, perdenin nasıl kirlendiğini, temizlemek ve ütülemek için ne kadar emek harcadıklarını onlar çok iyi biliyorlar.
 
İşte Stor ve Zebra Perde Temizliği için Bilmeniz Gerekenler;

Stor perde ve zebra perde kumaşları, genelde %100 Polyester iplikten üretilmektedir. Bazı fantazi ürünler de ise, pamuk ve keten karışımları vardır. Ancak bu kumaşların içeriklerinden daha önemli olan üzerlerindeki APRE kaplamalarıdır.

Çift taraflı olarak sıvanan apre kaplama, kumaşın havayla irtibatını tamamen keserken, stor perde ve zebra perde üretiminin oluşabilmesi için gereken sert ve plastik kıvamına gelmesini sağlar.

Özel teknik bir uygulama olan bu sistem sayesinde, stor ve zebra perde dayanıklı ve kullanışlıdır. Üzerindeki Apre Kalitesine bağlı olarak, kullanılan mekanın şartlarına göre 3 ila 5 yıl herhangi bir temizlik gerektirmez.
 
Stor ve Zebra Perdenizi Temizlemek için Aşağıdaki Adımları İzleyin;

1. Stor veya zebra perdenizin alanı kadar temiz bir zemin hazırlayın, çünkü kumaşın hiç katlanmaması ve kırışmaması gerekmektedir. Aksi durumda üzerindeki apre kat izi yapar ve bir daha düzelmez.

2. Stor veya zebra perdenizi temizlemekte kullanacağınız beyaz sabun veya şampuanla köpürtülmüş ılık ve temiz su ile birlikte yumuşak temizleme süngeri hazırlayınız,

3. Stor veya zebra perdenizi yukarıda tamamen toplayınız,

4. Borusu ile birlikte yan montaj ayaklarından çıkarınız,

5. Hazırladığınız zemine yatırarak borusunu "oklava" gibi çevirerek perdenizi tamamen açınız,

6. Temizleme süngerinizi hazırladığınız bol köpüklü ılık suda ıslatın ve iyice sıkarak nemli bırakın ( sulu olursa kurulamakta ve kurutmakta zorlanabilirsiniz ). Köpük kısmından alarak ve perde kenarlarına paralel olarak ( kenar kısımları fazla hırpalarsanız ipliklenme olabilir ) fazla güç harcamadan temizleyiniz,

7. Aynı işlemi arka yüz için de uygulayınız ve kuru - yumuşak bir havlu ile kurulayınız,

8. Yine yerde borusuna, oklava hareketi ile tamamen sararak yerine takın ve perdenizi aşağıya kadar indirerek yerinde iyice kurumaya bırakın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra perdenizin ilk günkü gibi tertemiz olduğunu göreceksiniz.
 
Tül Perde Nasıl Temizlenmeli ?

     Tül perdelerinizin ilk günkü halini koruması ve ömrünü uzatmak için imalatçı ya da satıcı yetkililerin uyarılarına kulak vermek önemlidir. Nitekim elde ya da makinede yıkama yapılamaz deniyorsa bu uyarıya dikkat edilmelidir.
     Tül perdelerin senede ortalama 4 kere yıkanması önerilir. Ancak sigara içilen ya da kaloriferli, sobalı evlerde bu sayı artar.
     Çamaşır makinesinin yıkama programı muhakkak narin yıkama fonksiyonuna ayarlanmalıdır.
     Çamaşır makinesinin devir sayısı azaltılmalı ve sıktırma işlemi kısa bir süre yaptırılmalıdır.
     Tül perdeler ılık suda yıkanır. Bunun için 30 C yeterlidir. Daha yüksek sıcaklık tülün zarar görmesine sebep olur. Eğer perde fazla narin bir tül çeşidi ise eski bir yastık kılıfına konularak daha güvenli bir yıkama yapılabilir.
     Ağartıcı temizlik ürünleri tülün ömrünü kısaltır, kalitesini düşür. Bu nedenle bu tür ürünlerden uzak durmakta fayda vardır.
     Yıkama suyuna katılacak bir iki kaşık toz şeker tül perdelerde beyazlık sağlayacaktır.
     Beyazlaması için tül perde, bir gece deterjanlı suda bekletilebilir.
     Marketlerde hazır olarak satılan toz çamaşır sodaları ya da tül perde temizliği için özel olarak üretilen ürünlerden istifade edilebilir.
     Yıkamadan sonra kırışmaması için perde hemen kornişe asılmalıdır. Islaklıktan ötürü aşağıda biriken ağırlık perde buruşukluklarını otomatik olarak düzeltecektir.
     Tülü ütülemek sararmasına neden olur. Ütülemekten kaçınmak gerekir.
     Sararmış tülleri beyazlaması için bir çay bardağı amonyak koyduğunuz suda birkaç saat bekletebilirsiniz.

Kadife Perde Nasıl Temizlenir ? 

 Kadife, oldukça hassas bir kumaştır. Bu nedenle kadife perdelerin temizliği yapılırken başvurulacak en güvenli yöntem kuru temizlemedir. Kuru temizlemesi yapılırken diğer kumaşlardan farklı olarak daha az kimyasal madde ve düşük ısı kullanılır. Kuru temizleme yapılan perdeler renklerini ve dokularını korur. Yıpranma ya da deforme olma riski minimumdur. 

Kuru temizleme mümkün değilse ve perdenin yıkama talimatlarında ıslak yıkamaya uygun olduğu belirtiliyorsa bu perdeler çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak kadifenin iplikleri ve dokuması ince olduğundan ve dokusunda pamuk barındırdığından yıkama sırasında, çekme olasılığı fazladır. Dolayısıyla kadife perdeler çamaşır makinelerinin en düşük ısı ayarı seçilerek yıkanmalıdır.

Renkli kadife perdelerin renginin solmaması için çamaşır makinesine çok az deterjan konulur. Hassas yapısı sebebiyle toz deterjanla yıkanan kadife perdeler sertleşebilir, renkleri solabilir. Bunu engellemek için perdenin rengine özel, sıvı çamaşır deterjanı kullanmak idealdir.

Kadife perdeler de diğer perde türleri gibi çamaşır makinesinde tek başına yıkanmalıdır. Başka çamaşırlarla birlikte yıkanan perdeler bu çamaşırların kumaşı ya da üzerlerinde bulunan sert malzemeler (fermuar, düğme gibi) nedeniyle yıpranır, ip çekilmeleri görülür.

Çamaşır makinesinin sıkma işlemi sırasında kadife perdeler zarar görür, makineden çıkarıldığında üzerinde kırışıklık ve kat izleri oluşur. Bunu engellemek için çamaşır makinesinin sıkma programı mümkün olan en düşük devire ayarlanmalıdır. Elde yıkama, hassas yıkama gibi programlar da işe yarayacaktır.

Kadife perdelerin yumuşak ve renkli görünümünü korumak için düzenli aralıklarla fırçalamak ve elektrikli süpürge ile üzerinden geçmek gerekir. Fırça kullanılırken yumuşak kılları olan ve kumaşa zarar vermeyecek fırçalar seçilmeli, elektrikli süpürge ise en düşük emiş gücünde çalıştırılmalıdır. Kadife perde üzerinde oluşan lekeleri çıkarmak için sıvı deterjanlı su kullanılabilir. Ancak deterjan miktarı iyi ayarlanmalı, önce suda eritilmelidir. Fazla deterjan kullanımı kumaşın renginde açılmalara sebep olur. Leke çıkarıldıktan sonra kumaşın silinen kısmı ılık ayardaki bir kurutma makinesi yardımıyla kurutulabilir.

                                                                                                                                  

Bizden Haberler

Son Haberler

Yıkama HaberleriCopyright © 2024 Yeşilköy Kuru Temizleme All rights reserved.

Yazılım İstanbul