Kuru Temizleme


Giysilerinizi evde çamaşır makinesinde yıkarken kirleri çözen madde sudur. Ancak yünlü, pamuk, keten v.b. birçok kumaş türünde su ve deterjan etkili olmadığı gibi, giysilerinizin yıpranmasına, şekil kaybına maruz kalmasına yol açar. Kuru temizleme de su ve deterjanın yerine bir petrol türevi olan perkloroetilen solventi kullanılır. İnsanlarda ıslaklık, suyla temas anlamında algılandığından bu işleme kuru temizleme adı verilmiştir.

Santrifüjlü makinelerde sıkma, sıkılan giysileri direkt güneşte kurutma ve ütüleme kumaşlara zarar verir, kullanım süresini kısaltır. Ayrıca, geleneksel yöntemlerle yapılan temizlik işleminin yeterli hijyeni sağlaması mümkün değildir.

Kuru temizlemenin en önemli avantajı kumaşların çekmelerine ve şekillerini kaybetmelerine yol açmaması, hijyen sağlaması ve giysilerinizin ömrünü uzatmasıdır.

NEDEN KURU TEMZİLEME YAPILMALIDIR?

Bildiğiniz üzere giysilerimizi, çamaşır makinesi ile yıkarız ve zamanla deforme olmasına engel olamayız.Çamaşır makinelerinde ,lekeleri çıkarmak için su ve deterjan kullanılır. Bu da zamanla giysilerimizin zarar görmesine neden olur.Kuru temizleme normal yıkamadan farklıdır. Kuru temizlemede su kullanılmaz. Su yerine petrolün ham maddesi ile gerçekleştirilir. Kuru temizleme aslında adında olduğu gibi kuru değildir ancak su kullanılmadığı için kuru temizleme adını almıştır. Günümüzde kuru temizlemede ‘’perkloroetilen’’ adı verilen petrol ürünü kullanılır. Kuru temizleme maddeleri petrol ürünlerinden oluşur.

KURU TEMİZLEME YAPILMASI GEREKEN ÜRÜNLER

Kumaş çeşitleri ikiye ayrılır;

a) Doğal Kumaşlar;

*YÜN : Su ile yıkandığı takdirde çekme sararma ve keçeleşme ihtimali oldukça yüksektir.
*PAMUK : Su ile yıkandığı takdirde renk atması ve kumaşta kırılmalar söz konusudur.
*KETEN : Su ile yıkandığı takdirde kırılması,renk atması ve çekmesi söz konusudur.
*İPEK : Kumaş dokusu çok hassas olduğundan kesinlikle kuru temizleme yapılmalıdır.

b) Suni (yapay) Kumaşlar;
*ASETAT,RAYON VE VİSKOS: Dokuları oldukça yumuşaktır ve statik elektrik taşırlar.
*POLYESTER,NAYLON VE LYCRA: Isıya çok duyarlıdırlar..

Bizden Haberler

Son Haberler

Yıkama HaberleriCopyright © 2024 Yeşilköy Kuru Temizleme All rights reserved.

Yazılım İstanbul